Selle aasta volinike koosolek toimub 14. aprillil Jäneda Külalistemajas, Jänedal. Registreerimise algus kell 10.30.

 

 

Eesti 4H suvepäevad on tulemas!
Juulikuu 10.-13. kuupäevadel ootame kõiki 4H liikmeid suvepäevadele Voore Puhkekeskusesse Jõgevamaal.
Põnevad tegevusi täis päevad, õhtused koosviibimised ja sõbrad - see on ootamist väärt!

Previous Next

Üritus toimus Jäneda koolis 26. jaanuaril algusega 17.30.  Esimese poole tunni jooksul tutvuti majaga ja seati asjad sisse. Algas aastakoosolek, valiti protokollija ja koosoleku läbiviija. Üritusel arutati eelmise aasta tegevusplaane ja arutati uue aasta ideid/tegevusi.

4H liikmed jaotati kolme gruppi, iga grupp pani kirja uue aasta tegevusi, mida võiks aasta jooksul läbi viia ning tehti Eesti vabariigile kingitusi. Algas õhtuprogramm Eesti 100, kus iga meeskond tutvustas oma mõtteid uue aasta tegevuste suhtes ning tutvustasid kingitusi Eestile sajandaks sünnipäevaks.

Mängiti Eesti teemalist kahoori. Korraldasime erinevaid mänge. Näiteks pimedas peitust, õhupallitantsu, igasugused toolimänge, silmapilgutamismängu, pikka nina jne. Nautisime sõbralikku ja rõõmsat õhkkonda ning suures tuhinas ei märganudki, et oli juba ammu aeg magama minna.

Vanemad 4H liikmed, kellel veel und ei tulnud, said eraldi ruumis juttu rääkida, aga ega seda väga kauaks ei jätkunud, kuna tegusast õhtust kõik väsinud.

Hommikul peale söömist kuulati muusikat ja muljetati eelmisest õhtust, mängiti veel selle ürituse lemmikmängu, milleks oli peitus.

 

Grete Oja

Jäneda JAH klubi

Previous Next

Tartumaal, Pala koolis toimus 12.-13. jaanuaril Noorteühing Eesti 4H Jõgevamaa piirkonna talilaager. Jah, mitte enam Jõgevamaal, Pala vallas, vaid Tartumaal, Peipsiääre vallas. Rõõmsaks üllatuseks laagris oli osalejate rohkus- peaaegu 90. Seekordseks laagrikorraldajaks oli 4H klubi Pala Metsalised korraldusmeeskond. Tegevust jätkus kõigile- nii noorematele kui ka vanematele 4H-katele. Sportlikud mängud toimusid nii spordisaalis, kui ka vabas õhus ning panid kõik osalejad laagris liikuma, omavahel suhtlema.  Mobiiltelefonid  olid, kokkuleppel osalejatega, tegevuste ajal keelatud (toimis päris hästi). Õhtuprogrammis esitati  toredalt- naljakaid play back kavasid. Unustamatuks elamuseks oli kindlasti paaritunnine  öine retk talvises metsas.  2 erineva raskusega metsarada viisid  matkajad välja ühisesse sihtpunkti- ronkmustas öös  paistis soojendav valguskiir- lõke, mis andis matkalistele sooja. Hiljem küpsetati ühiselt lõkketulel leiba, viinereid ning  vahukomme. Selgus, et pimedas metsas ei olegi nii hirmus, kui sa oled koos toredate kaaslastega, kellega kõndides vestelda saab. 6 -7 kraadine pakane 4H-kaid ei häirinud, eriti veel peale väikest einet metsas ja kuuma  piparmünditee joomist. Matkalt naastes algas  aulas pidžaama-disko, diskoriks Pala kooli noor direktor isiklikult. Järgmisel päeval peale maitsvat hommikuputru mängiti  õues discgolfi  ning toimus ebatavaline  orienteerumismäng tähtedega. Töötubades valmistuti sõbrapäevaks ning räägiti 4H ajaloost ning arutati piirkonna tulevikuplaane. Kaks laagripäeva möödusid kiiresti  ja ees ootas kodutee. Koos veedetud nädalalõpust võeti kaasa uued tutvused ja toredad emotsioonid, et taas kohtuda 23.-24.märtsil piirkonna kevadlaagris Jõgeva Põhikoolis. Juba praegu on alanud meie ettevalmistused Jõgevamaa noorte sügisballiks, mis toimub reedel, 12. oktoobril 2018.a Puurmani mõisas.

Previous Next

Eesti sünnipäeva eel, 19.-20.01.2018 pidas Noorteühing Eesti 4H Tartumaa piirkond Mellistes oma laagrit „Eesti ruulib sajaga“. Üheskoos tõdesime, et meil on ikka tõsiselt vedanud, et me siin ja praegu elada saame. Meid ümbritseb küllus ja võimalusterohkus ning samas püsivad  väärtused ning meil on hea ja turvaline olla.

Laagri ilusaim hetk oli õhtupimeduses lõkketule valgel vorstikesi küpsetades. Lapsed soovisid, et isegi õpetajad oma taskulambid kustutaksid, et tule lummust nautida. Üheskoos rääkisime metsajutte, nii metsa hoidmisest kui ka enda hoidmisest metsas.

Loomulikult kuulusid laagrikavasse pallimängud, meisterdamine ja öökino, seekord ka karaoke.

Üheskoos tegime Eestile ka kingituse – rahvusräpi.

See on Eesti rahvuräpp,

aja püsti oma näpp!

Eesti on me kodumaa,

Eesti ruulib sajaga!

 

Tere, tere, tere – kogu meie pere,

hundid, karud, siilid- ütleme teil „Tere!“

Eesti on me kodumaa,

Eesti ruulib sajaga!

 

Jou-jou-jou sini-must ja valge,

näitab meie hinge ja meie palge

Eesti on me kodumaa,

Eesti ruulib sajaga!

 

Pääsuke ja rukkilill

kiluleib- ja elu lill!

Eesti on me kodumaa,

Eesti ruulib sajaga

 

Soovime kõigile Eestimaa noortele, et te märkaksite, kui õnnelikud te olete elades siin ja praegu. Eesti ruulib sajaga!

 

Janika Hinto

NÜ Eesti 4H Tartumaa piirkonnajuht

Previous Next

6. jaanuaril 2018 käis juhatuse liige Helen Siska Kose Noortekeskuses kohtumas Harjumaa 4H noortega, et natukene 4H tegemistest rääkida ja unistada. Kohal olid Harjumaa 4H erinevate klubide noored, kes panid proovile oma meeskonnatöö oskused, läbi erinevate meetodite arutasid, mis nende jaoks on 4H ning kus nad näevad, et noorteorganisatsioon võiks tulevikus olla. Ideed lendasid, arutelu oli põnev ja tekkisid mitmeid mõtteid, mida tulevikus 4H-s ellu viia!

Koolituse tulemusena kaardistati koos noortega 4H tulevikuplaanid ning mõeldi, kuidas võiks koostöö maakondade 4H-de vahel paremini toimida. Juhatuse liige Helen leidis, et Harjumaa 4H klubides on igati südikad noored, keda võib kindlasti mitmetel 4H sündmustel säramas näha!

Previous Next

Meie katuseorganisatsioon Rural Youth Europe pakub noortele aasta jooksul erinevaid rahvusvahelisi üritusi. Kõik, kes on rahvusvahelistel üritustel käinud, kindlasti nõustuvad, et see on üks vahvamaid kogemusi ja saab sõpru kogu eluks.

Vaata lähemalt Rural Youth Europe kodulehelt https://www.ruralyoutheurope.com/

 

Previous Next

1.-2.12 toimus Tartumaal minilaager 15+ noortele. Laager oli eriline, sest andsime kogu vastutuse tegevuse ja organiseerimise eest noortele.  Juhendaja roll oli jääda nähtamatuks ja tagada turvalisus.

Mis siis toimus? No see oli suur õppetund kõigile – kui laagrisse jõudsime, siis selgus tõsiasi, et süüa pole midagi, juhendaja päriselt ei olnud mitte midagi valmis mõelnud-teinud :). No istusime siis tühjade kõhtudega lauataha, panime osalustasud lauale ning arvutasime, mida selle eest süüa saab? Valikusse said noortepärased taco pizza, hamburger, magustoit „kirju koer“ ning puuviljad, hommikuvõileivad ja loomulikult popcorn. Sel ajal, kui juhendaja poes käis, oli noortel ülesanne mõelda suvepäevadele –mida põnevat seal võiks teha.

Mis mõtted siis kirja said? No töötubade sissejuurdunud traditsiooni on raske murda aga päeva teema oli igati põnev – Eluhäkid (ingl.  lifehacks) ehk siis vajalikud oskused eluks. Eredamate näidetena tulid need: massaažioskus – kuidas teha endale või sõbrale massaaži näiteks peavalu leevendamiseks;  vesiaeroobika – kuidas tasuta head ja tõhusat trenni teha; kodune kiirtoit, mis on tervislik ja ka soodne jne. Lisaks tuli noortel mõte teha suvepäevadel kogu rahvaga ühine ülisuur pizza. Maalima suurim pizza on 1,261.65 m², vaevalt, et me seda rekordit purustada suudame. Aga Eesti suurima pizza võiksime teha ju küll!!! Peaks ainult välja nuputama, kuidas seda küpsetada :).

Õhtu jätkus kokkamise, köögikoristamise, impotantsude ja – muusikaga ning loomulikult öökinoga.

Mulle väga meeldib ameeriklasest IFYE Alyssa Dye moto: Live your story. Live the story you want to tell! Ehk siis, tahad põnevust? Tegutse!

 

Janika Hinto
Tartumaa piirkonnajuht

Previous Next

1. detsembril said Alaveres kokku Harjumaa tegevad klubid, et kokku võtta oma tegus aasta. Kohal olid Kose, Alavere. Lagedi ja Kehra klubid. Kõigil oli taaskohtumise üle ülimalt hea meel. Tervituseks esitas Alavere klubi ühistantsu. Tuletasime meelde, mis aasta jooksul tehtud – igal klubil oli  ette valmistatud väike kava. Nii näiteks esitas Kose klubi oma aastaaruande räpiluuletusena, Lagedi näitas laulu ja näitemängu saatel oma aasta jooksul tehtut ning Kehra klubil oli pakkuda vahva viktoriin lehmade teemal.  Tänati juhendajaid, kiideti aktiivseid liikmeid ning esitleti Harjumaa NIP 2017 raamatut. Õhtu lõpetas suur BINGO, kus üllatuseta ei jäänud keegi.  Uuel aastal ootab meie piirkonda ees suur üllatus oma „kodukontori“ näol, aga sellest edaspidi.

Rahulikku jõulu ja mõnusat aastavahetust ning palju jõudu ja energiat uueks teguderohkeks aastaks soovib Harjumaa 4H pere!

Pildimaterjali vahvast üritusest näed siit

Previous Next

Õhtujuht Evelyn Marder alustas Päkapikupäeva sõnadega: Tere tulemast Tootsi-Lasteaed põhikooli aastakoosolekule ja päkapikupäevale. Mul on rõõm tervitada klubi „Dixie“ Lõpelt, klubi „Jõõprekad“ Jõõprest, klubi Positiivne Tõstamaalt, klubi Sindila Sindist, klubi EAS Häädemeestelt, klubi Karud-Katid Matid Juurikarult, klubi Pärnjõe Semud Pärnjõelt, klubi A-Rühm Audrust, klubi Squad Pärnu-Jaagupist, klubi Suarõ Nuõrõd Kihnust, klubi Smile Koongast, klubi Võhma 4H, klubi Kärmed Tootsikad Tootsist, külalised Jõgevamaalt: klubi Pala Metsalised, klubi Jõgeva 4ever Young ja Palamuse Naerupallid.

Nagu ikka avati üritus traditsiooniliselt 4H lauluga.

Kokku 169 noort ja juhendajat oli tulnud tervitama Tootsi Lasteaed-Põhikooli direktor Jüri Mets ja Tootsi vallavanem Riina Kukk.

Et üritus hästi lahedalt kulgeks, siis olid meile appi tulnud toetajad:  Eesti Pagar, Vändra Tarbijate Ühistu, Tootsi Konsum, Maanteeamet, RUF Eesti AS, Tervise nõukoda, Rappala, Päästeamet, Wendre, Saku Läte, ENL, Haridus- ja Teadusministeerium, Eesti Noorsootöö Keskus, Suhkrukratt, TradeHouse, Handymann, SW Energia, Citrus Kaubandus OÜ, Rakvere Lihakombinaat, CCCP Põgenemistoad, Perona Bowling.

Peale igat programmi, iga tunni tagant oli võimalik õnnelikel võita auhindu meie toetajatelt. Kui oli kuulda kellahelinat, siis toimus saalis loosimine.

Kõike seda aitasid korraldada klubi Kärmed Tootsikad liikmed Katrin, Kardo, Martin, Kerda, Helen, Hanna, Deisy, Gusell.

Õhtu esimene etteaste oli klubi Kärmed Tootsikad tantsijatelt, kes esitasid jõulutantsu „Veo-veo“

Ja oligi aeg käes aastakoosolekuks, iga klubi kandis ette oma tegemised aasta jooksul, sellele järgnes noorteaktiivi kokkuvõte ja piirkonnajuhi Inga Raudseppa aastaaruanne. Lavale paluti ka 4H IFYE koordinaator Reelika Rüütli, kes julgustas noori suvel välismaale IFYE'ks minema ja samuti julgelt vastu võtma välismaalasi enda kodus. Nii õpitakse keelt ja teiste maade kultuuri tundma. Lõpetuseks koostati uue aasta tegevuskava ja anti hinnang lõppeva aasta tööle. Üksmeelselt kõlas, et see on väga hea.

Nüüd kulus üks väike jalasirutus ära. Nimelt pakkusid Tootsi tüdrukud suhkruvaba jäätiseid, mida siis Kärmed Tootsikad olid eelnevalt valmistanud. Kõige enam maitses piparkoogi jäätis, aga huvitavad olid ka kasemahla ja õunamahla jäätised.

Enne koolitust esitasid Kärmed Tootsikad veel väikese etteaste  „Vaikselt sajab lund“

Järgnes koolitus Tradehouselt. Noortel oli tore kuulata infot toodete kohta, vaadata kuidas sai juukseid sirgendada ja ka kahjutult lokki keerata. Rõõm oli ülisuur kui sai proovida helendavaid testreid ja võita tatoosi. Tänud koolitajatele Susannele ja Nelele.

Et õhtu mõnusalt jätkuks, siis nüüd oli aeg keha kinnitada. Noored ja juhendajad liikusidki rõõmsal sammul lasteaia majja, kus neid toitlustasid Marek Sild, Taavi Sild, Riina Kütt ja Margit Vares.

Evelyni suust kostus taas tervitus: Tere tulemast tagasi saali. Nüüd tervitavad teid taas klubi tantsijad. See on ühtlasi ka Pärnumaa 4H tants. Kes oskab, võib ka julgelt kaasa tantsida. Tantsiti tantsu muusikalist Grace.

Saali paluti õhtu külalisesineja Uku Arop. Noored võtsid kuulsa räppari suurte tervitustega vastu. Saalis lauldi kaasa, plaksutati jne. Koos tehti ühispilt ja muidugi saadi ka autogramme. Suur tänu Uku Aropile nii laheda kontserdi eest!

Pärast kontserti ootasid koridoris laudadel kringlid, morss ja puuviljad. Kõike seda oli võimalik saada projekti „Julged ja loovad noored üle Eestimaa“ kaudu, mida toetasid ENL, HTM, ENKL.

Valmistuti õhtuprogrammiks, kus iga klubi esitas playbacki etteaste. Saalis elati jälle tormiliselt kaasa. Eripreemiad Tradehouselt ja SW Energialt said klubi Smile, EAS, Positiivne ja Karu Katid, Matid liikmed.

Ühiselt suunduti õue, et tähistada selle aasta lõppu ilutulestikuga. Suured tänusõnad Ruf Eesti AS-ile.

Kui see kaunis vaatepilt otsa sai, siis koguneti taas saali, et pidada maha üks mõnus tantsumaraton. Auhinnad olid Rappalalt. Peale seda jätkus disko. Ja juba kell 01.00 oli võimalik vaadata saalis ka öökino.

Laupäeva hommikul koguneti saali ja alustati mõnusa ringutamisega. Pärast hommikusööki jätkusid jälle loosimised. Piirkonnajuht tutvustas noortele 4H tegemisi, ajalugu ja tuleviku plaane.

Oli võimalus osaleda töötubades. Juhendaja Sirje Kaska õpetas tegema vatiinist hiiri, juhendaja Riina Kappak kaunistas noortega klaaspurke, klubi liikmed Hanna ja Kerda panid proovile noorte maitsmismeeled, juhendaja GreteTomson tegi aknakaunistusi voolimissavist, klubi liikmed Carmel ja Katrin meisterdasid käbidest lauakaunistusi ja jäätisepulkadest päkapikumaju.

Seejärel paluti klubidel moodustada 5-liikmelised meeskonnad päkapiku lauluvõistluseks. Alustati päkapikulaulude konkursiga, kus tuli laul kiiresti ära tunda ja siis juba koos ühiselt laulda. Võitjateks osutusid klubid Suarõ Nuõrõd Kihnust kinkekaart CCCP Põgenemistoalt ja Squad Pärnu–Jaagupist kinkekaart Peroona Bowlingult.

Et klubide toredast olemisest siin koolimajas ka midagi alles jääks, siis meisterdati iga klubi poolt lumisele lauale mõnusad pabermajakesed, millesse pandi vilkuma leedküünlad. Seda tegemist õpetas juhendaja Grete Tomson.

Oligi aeg otsa saanud ja klubidel aeg tagasi koju sõita. Muidugi toimus tänamine ja 4H laulu laulmine. Ukse juures jagati ohtralt sooje kallistusi ja lepiti kokku, et juba veebruaris kohtutakse Pärnu-Jaagupis klubi Squad korraldataval sõbrapäeva üritusel.

Soovime kõigile oma toetajatele ja sõpradele imelist jõuluaega ja teguderohket uut aastat!

Õhtujuht Evelyn Marder ja piirkonnajuht Inga Raudsepp

Pildimaterjali näed siit

Kampaania on kokku pandud Rural Youth Europe 2017.a. erinevate ürituste osalejate poolt ja viimane osa loodi Autumn Seminari ajal.

Kampaania nädal on 4.-10. Detsember ja teema on võrdsus, austus ja kaasamine maa kogukondades üle Euroopa.

Kampaania eesmärk on edendada võrdsust ja võtta omaks mitmekesisust aina kiiremini muutuvas Euroopas.

Kampaania hashtag on #EMBRACE2ERASE.

Kuidas sa saad osaleda? Sa saad kasutada kõiki ideid allpool või valida üks tegevus kampaania ajal.

 -  Mõtle ühele negatiivsele asjale, mida sa tahaksid kustutada maailmast, näiteks nagu rassism. Siis mõtle millelegi, mida tahaksid omaks võtta, et võidelda rassismi vastu nagu näiteks mitmekesisus. Tee foto või video, mis iseloomustab seda sõnade paari – ole loominguline! Jaga sotsiaalmeedias ja esita oma sõpradele väljakutse, kasuta hashtagi #EMBRACE2ERASE.
 -  Kirjuta Facebookis staatuse muudatus kampaania toetuseks. Kasuta #embrace2erase.
 -  Kasuta EMBRACE2ERASE Facebook profiilipildi raami kampaania toetuseks. Raami lisamiseks tee nii: mine lehele facebook.com/profilepicframes. Vali sealt sobiv raam menüüst või otsi sellist raami, mida tahad kasutada. Raamid leiad märksõna alt  Rural youth Europe ja Embrace2Erase. Kliki/vajuta  - kasutada seda kui profiili pilti ja salvesta.
 -  Sa võid jagada meie linki meie kodulehele, et inimesed saaksid õppida rohkem kampaania kohta: www.ruralyoutheurope.com/embrace2erase
 -  Sa võid jagada teiste inimeste ja Rural Youth Europe’s kampaania postitusi.

Loe lähemalt veel:

www.ruralyoutheurope.com/embrace2erase.

Kampaania inglise keeles - klõpsa siia

 

Noorteühing Eesti 4H asub alates 1. novembrist uuel aadressil:

Tallinna mnt 14-5, Pärnu, 80036, II korrus.  Sissepääs hoovi poolt, vasakult nurgas olevast uksest ning teisele korrusele. 

Juriidiline aadress (arvetele) jääb esialgu samaks - Allika 2a, Pärnu, 80036

 

 

Previous Next

9. septembril viidi läbi Rural Youth Europe (RYE) Üldkogu Tallinnas, Bliss Hotellis. Osalejaid oli kokku ca 35. Üldkogul vaadati tagasi möödunud aasta tegevustele läbi aastaaruande esitlusele ja kinnitamisele ning võeti vastu otsused ja eelarve uueks aastaks. Üldkogu otsuse kohaselt on RYE-l uus täisliige – Norwegian Rural Youth (NBU) ja uus kandidaatliige – Federation of Youth Clubs Armenia (FYCA). Ametiaeg sai läbi kahel juhatuse liikmel: Kätlin Merisalul, kes esindas Grupp 4 ehk Ida-Euroopa piirkonda, ja Paddy Delaney-l, kes esindas Grupp 1 ehk Inglismaad ja Iirimaad. Grupp 4 uueks juhatuse liikmeks valiti Aris Brencis Läti 4H-st ja grupp 1 esindajaks Linzi Stewart Põhja-Iirimaalt.

Rural Youth Europe tegevustega saab end kursis hoida aadressil https://www.ruralyoutheurope.com/

Previous Next

Septembri alguses (06.-08.09.2017) viis Noorteühing Eesti 4H koostöös meie katuseorganisatsiooniga Rural Youth Europe läbi Jäneda Mõisas konverentsi "Compass Towards Peaceful Rural Societies". Projekti toetas SA Archimedese noorteagentuur Erasmus+ programmist.

Projekti eesmärk oli tuua kokku erinevate Euroopa riikide maanoorte organisatsioonide juhid, et saada parem pilt sellest, kuidas noored inimesed kogevad muutusi Euroopas, mis on nende vajadused ja leida lahendused, kuidas paremini propageerida rahumeelset maakogukonda.

Kohal olid maanoori esindavate organisatsioonide juhid ja töötajad üle Euroopa. Kokku oli 28 osalejat järgmistest riikidest: Eesti, Soome, Rootsi, Norra, Austria, Sloveenia, Iirimaa, Šotimaa, Inglismaa, Saksamaa, Läti ja Taani. Kolmepäevase konverentsi käigus tutvuti esmalt omavahel ning organisatsioonide tegevuste ja olemustega. Arendati oskusi teemal julge ja efektiivne (MTÜ) juhtimine kohtumaks uute vajaduste ja väljakutsetega Euroopas. Jagati parimaid praktikaid teemadel kultuuridevaheline dialoog, eelarvamuste vähendamine, vihakõne ärahoidmine, põgenike kaasamine, inimõiguste kaitsmine ja Euroopa kuuluvuse tugevdamine. Arutleti koostöö teemadel ja Rural Youth Europe tegevuste üle, kui selle ühendava lülina, ning kuidas ühiselt aidata kaasa läbi poliitika kujundamiste ja hariduslike tegevuste, et saavutada rahumeelne maakogukond noortele. Selleks viidi läbi grupiarutelusid, loenguid, presentatsioone, simulatsioonimänge, paneeldiskussioon ja maailma kohvik.

Olid põnevad ja teguderohked päevad, mis andsid palju mõtteainet edaspidiseks nii oma organisatsiooni töö parendamiseks kui ka maanoorte tegevuste arendamiseks Euroopas üldiselt. Pandi alus uutele tutvustele ja koostööprojektidele.

                              

Previous Next

Virumaa piirkonnas, Kurtna klubis tegutseb üks vahva ja aktiivne noormees, keda  piirkonnajuht Janika Juuse iseloomustab järgnevalt:
Ta kõnnib oma ema jälgedes, kes on 4H-s klubijuhendaja. Ta on tubli noormees, kes on andekas mitmel alal. Talle on antud ilusat lauluhäält, tantsujalga ja nutikust. Ta ei puudu üheltki 4H tegevusest, olgu need suvepäevad või klubisisesed tegevused. Aitäh aktiivsuse eest 4H-s!

Kermo, mis tunded sind valdasid kuuldes oma võidust?

Ma olin väga üllatunud ja rõõmus

Kuidas ja millal leidsid tee 4H-sse?

Mina leidsin tee 4H-sse Kurtna Noortekeskuse kaudu, kui ma olin 7 aastane

Kui peaksid 4H-d iseloomustama kolme sõnaga, siis millistega ja miks?

Lõbus, kuna 4H üritused on alati lõbusad. Sõbralik, kuna 4H-s on väga toredad ja sõbralikud inimesed. Teguderohke, sest 4H-s olevad noored on väga aktiivsed.

Mis on 4H puhul see miski, mis võiks teisi just siia kutsuda?

Seltskond, kuna sealsete noortega on lõbus ja saab alati nalja.

Mida 4H on sulle andnud ja mida muutnud su elus?

4H on mulle andnud palju uusi tutvusi ja laiendanud mu silmaringi. Tänu 4H-le olen ma palju enesekindlam.

Vaba aeg – milleks see kulub?

Vabaaeg kulub mul trennis käimisele, sõpradega koos aega viitmisele ja laulmisele.

Mida ootad tulevikult?

Uusi tutvusi ja palju lõbusaid laagreid.

Mis on sinu elu suurim unistus?

Saavutada midagi suurt

Millist muusikat sulle meeldib kuulata?

Mulle meeldib pop muusika kuulata

Mis on su lemmiktoit, lemmikvärv, lemmikfilm, lemmikraamat?

Minu lemmik toit on spagetid, lemmik värv on sinine, lemmik filmi küll pole aga mulle meeldib õudusfilme vaadata ja lemmik raamatut mul hetkel veel pole

On sul koduloomi?

Jah, mul on jänesed, koer ja kass.

Previous Next

Pärnumaa piirkonna 2017 aasta aktiivsem liige on Karmen Pikkmets Lõpe klubist Dixie. Ta on väikesest kohast väga aktiivsest klubist noor, kes on selle tiitli igati välja teeninud. Ta on alati olemas. Kaasab teisi  tegemistesse, tutvustab 4Hd nii oma koolis kui ka väljaspool kooli. Ta on Pärnumaa noorteaktiivi liige. Aus, kannatliku meelega, kindla sõnaga vahva 4H noor!

Karmen, mis tunded sind valdasid kuuldes oma võidust?

Ma olin oma nime kuuldes šokis. See tunnustus tegi eelkõige südame soojaks. Olin väga üllatunud ja pisaradki tikkusid silma, olin ütlemata õnnelik.

Kuidas ja millal leidsid tee 4H-sse?

Oma tee 4H-sse leidsin aastal 2015, kui alustasin 5.klassis, ja tänu meie juhendaja Sirjele. Meie koolis on traditsiooniks, et meie 4H klubi liikmeteks saavad kõik soovijad alates 5.klassist. Pildi, mille oli Sirje meile 4H-st loonud, oli kutsuv ja tore sellepärast liitusin ka mina.

Kui peaksid 4H-d iseloomustama kolme sõnaga, siis millistega ja miks?

4H-d iseloomustaksin sõnadega: aktiivne, lõbus ja huvitav, sest just selliseks muudab 4H kõik noored, kes sellega liituvad.

Millised üritused või tegevused on sulle 4H-s eriliselt meelde jäänud?

Päkapikupäev Tootsis on üks minu lemmikuid üritusi. Tegevustest mulle meeldib väga heategu kodukohas, praegugi plaanime Dixiega, kus ja keda aidata.

Mis on 4H puhul see miski, mis võiks teisi just siia kutsuda?

Võimalus leida sõpru maakondlikul, üle-eestilisel ja maailmsel tasandil ning võimalus midagi teha ja saavutada, ise sel juures suurt rõõmu tundes.

Mida 4H on sulle andnud ja mida muutnud su elus?

4H on andnud mulle palju uusi tutvusi ja häid sõpru, kelleta oma elu enam ette ei kujutaks. Lisaks on 4H ühes oma noortega mulle üheks suureks motivatsiooni allikaks ja see kõik ongi muutnud mu elu.

Vaba aeg – milleks see kulub?

Praegusel hetkel kulub suur osa minu vabast ajast õppimisele, see mis üle jääb -trennidele, erinevatele tegevustele kodukülas, vallas ja koolis ning lisaks osalen praegu EV100 Noorte Maapäeva projektis.

Mida ootad tulevikult?

Tulevikult ootan ma rohkelt võimalusi, mis annaksid suure kogemuste pagasi ning  võimaluse muuta enda elu huvitavaks ja elavaks.

Mis on sinu elu suurim unistus?

Minu suurimaks unistuseks on reisida kõikidesse maailma riikidesse vähemalt kord elus.

Millist muusikat sulle meeldib kuulata?

Mulle meeldib kuulata kõiki muusikastiile, otsest lemmikut ei ole, aga kõige rohkem kuulan popmuusikat ja hip-hopi.

Mis on su lemmiktoit, lemmikvärv, lemmikfilm, lemmikraamat?

Lemmiktoit: Koorene kanapasta oliivide, seente ja rohke juustuga.

Lemmikvärv: Üldiselt võib lugeda tumesinist, aga meeldivad ka erksad ja soojad toonid.

Lemmikfilm: See on üks raskemaid teemasid, kuna mulle meeldib väga vaadata filme. Olen näinud palju häid filme erinevatel teemadel, aga lemmikuks võib pidada filmi „Kuuvalgus“.

Lemmikraamat: Olles suur lugemisefänn on mul palju lemmikraamatuid, aga kõige enam kordi olen lugenud John Greeni raamatut „Alaskat otsides“.

On sul koduloomi?

Lisaks 150-nele lehmale on mul 2 koera ja kassi.

Kuidas Hubertil läheb? (Hubert on veis, kes on saanud nime 4H maskotthiire järgi)

Hubertil läheb hästi. Nüüdseks on ta juba üsna suur ja massiivne.

Previous Next

Laupäeval, 14. oktoobril kogunes 4H suur ja sõbralik pere kõikjalt Eestist Pärnusse, Pernova Loodusmajja pidama 2017 aasta Lõikuspidu.
Ürituse avas Pärnumaa 4H koor, mida juhendavad meie klubide juhendajad Kalli Rõõmusaare, Ellen Kupar ja Sirje Kaska, ühingu lauluga. Peale juhatuse liikme Anu Kersalu avasõnu liiguti gruppidena Loodusmaja töötubadesse. Tutvuti loomaruumis loomadega, vaadati kalu, kuulati helisid helikoopas, jalutati ringi talveaias. Põnevust pakkus planetaarium ja robootika töötuba jne jne. Kui teadmised saadud ja majale ring peale tehtud, võttis järje üle Pärnumaa piirkond. Flash Mob kava muusikalist Grease esitasid Pärnumaa noored klubidest Dixie, Kärmed Tootsikad, Positiivne ja Suarõ Nuõrõd, mille lõid Kihnu klubi noored Ketrin ja Liisi. Seejärel tunnustati aasta parimaid ning enne peo lõppu ja teeleminekut söödi ühiselt kringlit.
 
Tunnustatud said järgmised aktiivsed noored, klubid ning klubijuhendajad:
 
AKTIIVNE LIIGE 2017
 
Jõgevamaa - Katrin Kiens
Ta on olnud 4H liige 1 aasta, aga jõudnud juba palju korda saata. Ta oli kohal enamikel üritustel, suureks abiks erinevate ürituste korraldamisel (suvelaager, sügisakadeemia, huvitegevuse mess, lastehoid Palamuse laadal). Väga usaldusväärne, abivalmis, aktiivne, rõõmsameelne ja sõbralik.
 
Järvamaa - Laura Lepik
Ta on noor, kes kannab oma südames 4H-d väga tähtsal kohal. Ta on ka varem oma aktiivse ja asjaliku tegutsemise eest teeninud aktiivse 4H liikme tunnustuse ja ta väärib seda tiitlit ka tänavu. Kui ta midagi teeb, siis suurejooneliselt ja hingega. Nii mitmedki meist on osalenud Sügisakadeemiates, mille eestvedajaks on just Laura.
 
Virumaa - Kermo Vinkler
Ta kõnnib oma ema jälgedes, kes on 4H-s klubijuhendaja. Ta on tubli noormees, kes on andekas mitmel alal. Talle on antud ilusat lauluhäält, tantsujalga ja nutikust. Ta ei puudu üheltki 4H tegevusest, olgu need suvepäevad või klubisisesed tegevused. Aitäh aktiivsuse eest 4H-s!
 
Pärnumaa - Karmen Pikkmets
Ta on väikesest kohast väga aktiivsest klubist noor, kes on selle tiitli igati välja teeninud. Ta on alati olemas. Kaasab teisi  tegemistesse, tutvustab 4Hd nii oma koolis kui ka väljaspool kooli. Ta on Pärnumaa noorteaktiivi liige. Aus, kannatliku meelega, kindla sõnaga vahva 4H noor!
 
Tartumaa - Kristjan-Kaarel Kolga
Ta on 4H-s väga pikalt tegutsenud. Esialgu Virumaa klubides, praegusel ajal Tartumaal. Ta on noor, kes võtab võimalusel osa igast piirkonna ja 4H üritusest. Aidanud eest vedada noorteaktiivi. Ta on palju osalenud ka rahvusvahelistel seminaridel, laagrites, üritustel. Väga sõbralik, positiivne ja särasilmne, teotahteline ning aktiivne 4H noor!
 
Harjumaa - Hendrik Lillsoo
Ta on rõõmsameelne ja uudishimulik noormees. Talle meeldib meisterdada, laulda ja sportida ning kaasab nendesse tegevustesse ka teisi noori. Ta peab lugu loodusest ja loomadest, eriti kanadest. Ta võtaks kohe mõne vuti oma tuppa elama, kui ema seda lubaks. Ta on sõbralik ja aktiivne noormees, kes on uhke, et saab olla 4Hkas!
 
PIIRKONNA PARIM KLUBI 2017
 
Jõgevamaa - Happy People
See on klubi, kes on kohal alati igal üritusel. Sellest klubist on välja kasvanud mitmed praeguse noorteaktiivi tublid liikmed, kellele saame ka piirkonnas tugineda. 

Virumaa - Õnneseened
Õnneseene klubi liikmed on 4H-ga olnud seotud esimesest klassist saadik. Nüüdseks on neist sirgunud tublid ja tegusad kaheksandikud, kes pole organisatsiooni muude tegevuste tõttu hüljanud. Klubi juhendajaks on tubli õpetaja Jaanus Uustalu, tänu kellele on klubi väga kokkuhoidev. Õnneseene klubi tegeleb täpselt selliste tegevustega, nagu neile meeldib- kui vaja, siis tehakse heategusid, käiakse taludes külas, kus aidatakse talupidamisega või võetakse klubi kokku ja minnakse elamusrohkele Rootsi kruiisile. Virumaa piirkond tänab õnneseeni, et nad on olnud meiega ning aktiivselt tegevustest osa võtnud!  

Pärnumaa - Suarõ Nuõrõd
Pärnumaa parim klubi on väikese Kihnu saare klubi Suarõ Nuõrõd. Klubi on küll väga noor, aga sel aastal väga aktiivselt tegutsenud. Nende korraldatud olid piirkonna kevadlaager ja noorteaktiivi suvelaager vol 4 Tõstamaal. Kaasa lüüakse saarel toimuvatel üritustel ja antakse oma panus ka heategevusse. Loodame neid säramas näha veel pikki aastaid! 

Harjumaa - Alavere
See klubi osaleb aktiivne piirkonnaüritustel, on kodukoha noortekohvikute ja kirbuturgude eestvedaja. Klubisse kuuluvad aktiivsed, tublid ja teotahtelised noored, kes viivad lõpule alustatu, kellel palju häid ja uusi ideid ja kes osalevad kõikjal kus võimalik

Järvamaa ja Tartumaa ei nomineerinud sel aastal ühtegi klubi, sest kõik olid võrdsed.

PIIRKONNA PARIM KLUBIJUHENDAJA 2017

Jõgevamaa - Eha Kuld
Ta on naine, kelle peale võid alati kindel olla. Talle meeldib olla juht ja liider erinevates valdkondades- olgu see arvude maailm või sport- miski ei jää alistumatuks. Tal on alati olemas oma arvamus, mille ka julgeb välja öelda.

Järvamaa - Kätlin Merisalu
Tegemist on kohusetundliku, sõbraliku ja väga asjaliku noore naisega, kelle silmad ja süda põlevad 4H tegemistes kaasa lüües alati ereda leegiga. Ta ütleb alati - teeme. Ta oskab alati kiiresti välja mõelda põnevaid lahendusi ja alati nõus neid ka ellu viima. Tunnustust väärib ka tema kaasalöömine rahvusvahelisel tasemel ehk RYE juhatuses Eesti 4H esindamine!

Virumaa- Mirjam Vinkler
Ta on juhendajaks lausa kahele erinevale klubile. Virumaa piirkond on väga tänulik sellise võrratu juhendaja eest, kes tegeleb äärmiselt paljude asjadega! Kui on vaja korraldada, siis ta korraldab, kui on vaja teha sporti, siis ta teeb sporti ja juhib vägesid, et võit koju tuua ning kui on tarvis teha käsitööd, siis ka selles on ta ääretult osav! Aitäh, et oled meie klubide juhendaja ning lihtsalt ääretult tore inimene!

Pärnumaa - Laura Jõe
Ta on väikesest tüdrukust 4H ridades välja kasvanud väga kohusetundlik ja aktiivne noor. Oli rõõm näha kui vahvalt moodustati Kihnu saarel uus aktiivne klubi, mida juhtis just tema. Ta on ka noorteaktiivi esinaine. Rõõmsameelne ja tegus juhendaja, kellele võib alati loota.

Tartumaa - Kristjan-Kaarel Kolga
Ta suurepärane näide sellest, kuidas aktiivsest noorest saab klubijuhendaja. Ta on tulihingeline 4Hkas, kes võtab osa kõigist sündmustest, alati valmis 4H-d esindama, "tüütab" piirkonnajuhti, et äkki teeks midagi:) ning on alati valmis panustama.

Harjumaa - Helina Lillsoo
Ta on alati särasilmne, rõõmsameelne ja avatud. Omab kuhjaga ideid ning läheb meeleldi kaasa noorte poolt pakutavate ideedega. Positiivsusest pakatav ja teisi sellega nakatav!

PARIM PIIRKOND 2017 - Harjumaa

AASTA TEGIJA 2017 - Kätlin Merisalu

AASTATE TEGIJA 2017 - Eha Kuld

SILMAPAISTEV PROJEKT 2017 - Tootsi klubi Kärmed Tootsikad projekt "Tootsi peenar"

SILMAPAISTEV ÜRITUS 2017 - Suvelaager

SILMAPAISTEV ÜRITUS 2017 - Sügisakadeemia

Tänu pikaajalise koostöö ja üritusele kaasaaitamise eest - Ülo Raudsepp ja Marek Sild

 
Previous Next

Juba aastaid on 4H Jõgevamaa piirkond Paunvere väljanäitusel oma telgiga ja erinevate tegevustega väljas käinud. 7 aastat tagasi tehti Palamuse valla poolt 4H-le ettepanek hakata laadaliste lapsi hoidma Palamuse lasteaia hoovis. Seega aastast 2011 sai alguse meie tõsisem töö Paunveres. Meil on välja kujunenud nn püsikliendid, kes on juba mitmetel aastatel meie teenust kasutanud. Nende hulgas on noori, kellest endast on saanud juba 4H klubi liige, on ka 1 väike downi-sündroomiga tüdruk, kes ikka ja jälle meie hoolde usaldatakse...

Sellel aastal toimus XX Suur Paunvere Väljanäitus laupäeval, 16.septembril. Hommik oli vihmane- ei olnud paljutõotav, aga päev kujunes mõnusaks ja päikesepaisteliseks... 
Ka meile jätkus 5 tunniks lapsehoiu tööd päris kenasti: kokku oli 18 last vanuses 2-10 aastat. Lisaks lõbustas meie lapsi ka 7-kuune samojeedipoiss Oskar.

Meie selle aasta meeskonda kuulus 5 juhendajat ja 19 noort.

 

Evi Rohtla
4H Jõgevamaa piirkonnajuht

 

Previous Next

22.-24. septembril kogunesid aktiivsed noored Koeru Keskkooli Eesti 4H Sügisakadeemiasse. Akadeemia toimus tänavu juba neljandat korda ning osalejaid oli ligi kuuskümmend. Reedel sai akadeemia avapaugu. Kõik osalejad jaotati erinevatesse klassidesse ja üks klass moodustas terve laagri vältel võistkonna. Laagri jooksul märgiti erinevate ülesannete ja väljakutsete eest võistkondadele suurde tabelisse punkte. Kohe pandi meeskonnad erinevate võistlustega proovile. Õhtul toimus humoorikas õhuprogramm “Jumal tänatud, et sa siin oled”. Ööprogrammi ajal sai mängida erinevaid lauamänge, playstationit, wii-d või vaadata filmi.
 
Teisel päeval oli akadeemiline osa, mis sisaldas erinevaid loenguid teemadel: “Väärt suhete võti”, “Hobuse jõust hobujõuni”, “Toiduaine-tööstus ja tänapäeva toitumisharjumused” ning töötubades sai lüüa tantsu, mängida TORE juhendamisel mänge ning õppida EFT- tehnikat ehk koputamist.
Sellel aasta kehastusid osalejad teemaõhtu raames hipideks. Tantsu töötoas õppisid kõik osalejad selgeks hipitantsu, mida õhtul üheskoos esitati. Toimusid meeskondlikud mängud ning esines Meisterjaan, mis oli kindlasti üks laagri meeldejäävaim osa. Õhtu lõpetas disko.
 
Laupäeva  öösel vastu pühapäeva toimus ööhäire. Kell 03.00 äratati kõik üles ja saadeti õue ümbrikuid otsima. Ümbrikutes olid punktid, mis meeskondade punktidele juurde lisati, või toetajate poolt välja pandud kinkekaardid, mille leidjad endale said.
 
Laagri viimasel päeval anti meeskondadele ülesanne erinevaid kohti ja hetki Koerus pildistada. Peale seda oli laagri lõpetamine ning akadeemiale pani punkti noorteühing 4H hümn. Laagrist lahkuti  positiivsete emotsioonide, uute teadmiste ja sõpradega.
 

Lisainfo:
See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.

Previous Next

Eelmisel aastal toimus Eestis esimest korda Euroopa IFYE konverents. Selle tulemusena sai hoogu juurde Eesti 4H IFYE programm. Kuna suvi on lõppemas, saame pilgu heita sellele, milline oli IFYE suvi. Üle pikkade aastate kandideeris päris palju noori programmi. Saatsime Eestit esindama 5 noort, ise võõrustasime 4 noort ning lisaks olime tublid ja tegime ära ka meie esimese Eesti IFYE kokkutuleku.

Lisame siia mõned muljed meie IFYE-delt:

Kadri Pius Eestist USA-sse, Virginia osariigis

„Mul on ülimalt hea meel, et tänu 4H-le sain võimaluse veeta 1,5 kuud USAs. Kogu USAs veedetud aja jooksul kohtusin ma väga eriliste ja armsate inimestega, ei saanud mitte ühegi ebameeldiva kogemuse osaliseks. Kõik inimesed, kellega kohtusin, tahtsid mulle näidata kõike, mis nende riigis põnevat on ning nad olid valmis ka kõike jagama. USAs käimine kindlasti pani mind veidi teisiti mõtlema. Ma olen väga tänulik kõikidele inimestele, kellega koos aega veetsin. Tean, et mul on alati USAs mõned paigad, kus mind oodatakse“

Mari-Ellen Aaman, Eestist USA-sse

 „Kui keegi oleks mulle aasta tagasi öelnud, et veedan kolm kuud 2017. aastast Ameerika Ühendriikides, poleks ma teda uskunud. Mõte reisist riiki, kuhu olen soovinud juba nii pikka aega reisida, tundus liiga hea, et tõsi olla. Peale ankeedi täitmist, motivatsioonikirja kirjutamist, intervjuul käimist ning jaatava vastuse saamist hakkasin mõistma, et nüüd ongi minek. Kandideerisime õega mõlemad, nii et rõõmu oli kaks korda rohkem. Hakkasime lugema kuid, siis juba nädalaid ning lõpuks päevi, kuni varsti jõudiski kätte hommik, mil Tallinnast lennukiga õhku tõusime. Lõpuks, kui lennukirattad Ameerika pinda puudutasid, olin nii õnnelik, sest olimegi kohal.

 Praeguseks on siinpool maakera oldud juba üle kahe kuu ning alla kuu aja on veel jäänud. Peaaegu iga päev mõtlen sellele, et olengi päriselt Ameerika Ühendriikides, üks minu unistustest on täitunud. Ma olen nii õnnelik, et otsustasin IFYE programmist osa võtta, sest see kogemus, mille programmi läbides saan, on hindamatu. Minu arvates on kõige suurem pluss programmi juures see, et ma ei näe Ameerika Ühendriike kui turist, vaid olen ise osa igapäevaelust. Erinevates peredes elamine, uute inimestega, teistsuguse kultuuri ja elustiiliga tutvumine ning kõik muu on loonud parima suve, mis mul siiamaani olnud on. Kui peaksin otsustama uuesti, kas võtta programmist osa, siis vastusena eksisteeriks ainult ja.

 Muidugi olin natuke ärevil, sest kuigi tulime õega koos, siis kogu programmi läbime siiski üksinda, mis on meile mõlemale uus kogemus, sest see on olnud kõige pikem aeg, mil oleme lahus olnud. Kõige kauem oleme enne lahus olnud 10 päeva. Tekitas ärevust ka teadmine, et asun elama erinevates peredes ning ma ei osanud midagi oodata, kuid seni olen ma kõikides peredes väga kiiresti kohanenud. Ausalt öeldes pole mul suurt koduigatsust veel peale tulnud, ma arvan, et siinolemine on olnud lihtsalt nii tore ja põnev, et koduigatsusel pole õnnestunud mind tabada. Ma olen lühikese aja jooksul kogenud väga palju uut: kohtunud  inimestega, proovinud  uusi toite, teinud asju esimest korda ning kogunud endasse  mälestusi ja emotsioone, mida ma kunagi ei unusta. Mitmed on küsinud, et mis on olnud siiani kõige meeldejäävaim Ameerikas, siis vastuseks on kõik.

Kui teile satub elus ette võimalus võtta osa sarnasest programmist, siis ärge kahelge, vaid tegutsege. Mida rohkem me näeme, seda suuremaks muutub meie maailm“.

Silvia Austriast Eestisse

„I just wanted to say thank you once more! I had a really great time in Estonia and the families have been amazing! Thanks for organizising everything and especially for the nice welcome!“

Regula Šveitsist Eestisse

„Estonia was the best time for me. i have met so friendly people and